Skupina ekspertov EU na obisku v SiEVA
Eksperti so prišli na obisk v okviru instrumenta podpore politikam (Policy Support Facility). To je nov instrument v okviru Obzorja 2020, ki omogoča državam članicam in pridruženim državam Obzorja 2020 podporo pri oblikovanju, implementaciji in vrednotenju sprememb, ki izboljšujejo kakovost politik, sistemov in vlaganj na področju raziskav in inovacij. Instrument podpore politikam zagotavlja najboljše prakse, neodvisno ekspertizo na najvišji ravni in usmeritve na prošnjo države članice ali pridružene države skozi različne oblike instrumenta, kot so pregledi, vzajemno učenje preko vaj ter posebna podpora državam. Instrument odgovarja na potrebo podpore oblikovanju politik na podlagi realnih podatkov.
Posebna podpora državam (Specific Support to Countries) zagotavlja državi prilagojena priporočila, ekspertize in dobre prakse v pomoč državam članicam in pridruženim državam pri oblikovanju ali implementaciji sprememb na področju raziskovalnih in inovacijskih strategij, programov ali institucij. Ta usmerjena podpora zagotavlja konkretna priporočila, kako pristopiti k urejanju določenih izzivov v okviru raziskovalno inovacijske politike in kako implementirati ustrezne spremembe. Eksperte je zanimal predvsem pogled slovenskih sogovornikov na sodelovanje med znanostjo in gospodarstvom.
Ob izredno zanimivi izmenjavi mnenj smo izpostavili dobre prakse in prednosti, ki so se razvile v okviru razvojnega centra SiEVA. Prednosti so v dopolnjevanju kompetenc podjetij na skupnih projektih Iz utečenega sodelovanja se namreč hitreje in lažje vzpostavi sodelovanje pri novih projektih, saj vlada med partnerji zaupanje in vzpostavljena je projektna pisarna za vodenje razvojnih projektov (SiEVA npr. vodi program EVA4green v okviru S4-mobilnost in je partner v dveh projektih H2020). Razvojni center SiEVA je tudi vzpostavil dobro sodelovanje s slovenskim avtomobilskim grozdom ACS, ki v okviru strateškega razvojnega inovacijskega partnerstva SRIP ACS+ razvija strategijo razvoja mobilnosti, SiEVA pa aktivno sodeluje pri implementaciji le-te.
Med slabostmi smo omenili pomankanje kontinuitete (so)financiranja operacije razvojnih centrov slovenskega gospodarstva. Na nacionalnem nivoju bi se moral vzpostaviti mehanizem dolgoročnega programskega sodelovanja med gospodarstvom, inštitucijami znanja in državo v obliki trojne vijačnice. Namesto kratkoročnega projektnega financiranja bi bilo potrebno vzpostaviti dolgoročno programsko financiranje, ki bi bilo skladno s slovensko strategijo pametne specializacije (S4). Prav tako smo opozorili, da razporejanje nacionalnih sredstev za raziskave in razvoj ne sledi strategiji S4, prav tako ne sledijo potrebam trga in mednarodnemu sodelovanju. Ob koncu smo poudarili, da podpiramo (ponovno) oblikovanje slovenske tehnološke agencije.
Gostje so nam bili hvaležni za naše poglede, izkušnje in izmenjana stališča, ki so bila mnogokrat zelo blizu. Rezultati obiska ekspertne skupine za posebno podporo Sloveniji naj bi bili znani v mesecu maju.