SiEVA del dveh mednarodnih konzorcijev, ki sta bila izbrana za sofinanciranje v okviru evropske razvojne perspektive Obzorje 2020
Projekt COMBILASER se ukvarja z testiranjem in aplikacijo naprednih tehnologij in rešitev na področju laserskega varjenja v industrijski proces.
Proizvodni procesi vključujoč laserske tehnologije so danes vedno bolj pogost in nezamenljiv del modernih industrijskih procesov v različnih vejah industrije. To velja tudi za avtomobilsko industrijo. Vedno bolj zapletene ter podrobne tehnološke rešitve na avtomobilskih komponentah tako danes vedno pogosteje vključujejo rešitve, ki za proizvodnjo zahtevajo obvladovanje zapletenih in naprednih procesov laserskega varjenja.
Tehnološko izjemno zahteven projekt v skupni višini skoraj 4 milijonov evrov združuje potenciale podjetij in znanstveno-raziskovalnih inštitucij iz sedmih evropskih držav. Med njimi bo kot pomemben akter predvsem na področju mreženja v avtomobilski industriji, soudeležen tudi Razvojni center SiEVA.
Poleg, razvojnega centra SiEVA so del razvojnega konzorcija COMBILASER še: Hidria AET (SLO), IK4-Lortek (ŠPA), Laser Zentrum Hannover (NEM), Recendt (AVT), University of Sheffield (VB), Laserline (NEM), Orkli S. Coop. (ŠPA), Talleres Mecánicos Comas (ŠPA), Mondragon Assembly (FRA), 4D (NEM) in CAVITAR (FIN).
Projekt FACTS4WORKERS pa si prizadeva za izboljšanje proizvodnih procesov v moderni evropski industriji predvsem z vidika aplikacije modernih IT in pametnih rešitev na način, ki olajšuje delovne pogoje delavcev.
Akronim projekta izhaja iz njegovega naslova: FACTories for WORKERS. Ideja vključuje pristop, k problemom moderne proizvodnje s strani človeka, delavca. Temelji na predpostavki, da je potrebno zaposlene v proizvodnji aktivno vključiti v odločevalne in nadzorne procese ter s kombinacijo tehnoloških rešitev, ki vključujejo najsodobnejše tehnologije in novih oblik organizacije, povečati njihovo zadovoljstvo pri opravljanju delovnih nalog.
Projekt s svojo vizijo povečuje zadovoljstvo zaposlenih in posledično tudi njihovo produktivnost, kar ob širši aplikaciji na terenu pomeni tudi večjo produktivnost evropskih industrijskih obratov in posledično lažje ohranjanje obstoječih in ustvarjanje novih delovnih mest za Evropo znotraj konkurenčne globalne ekonomije.
Zahteven projekt v skupni vrednosti 8,5 milijona evrov zajema širok nabor partnerjev, ki sega od velikih in malih podjetij iz evropske industrije, raziskovalno-znanstvenih inštitucij do univerz. Pri svojem delu pa družbeniki želijo aktivno sodelovati tudi s predstavniki in zastopniki delavcev zaposlenih – tako na nacionalnih kot tudi na evropskem nivoju.
V projektu FACTS4WORKERS SiEVA nastopa kot mrežni razvojni center, ki bo s svojimi bogatimi povezavami tako v evropski industriji, kot tudi v akademski sferi in na državnih in meddržavnih vladnih ravneh, lahko pripomogla k uspešnemu seznanjanju širše zainteresirane evropske javnosti z rezultati projekta in njihovo uspešno aplikacijo v praksi.
Poleg Razvojnega centra SiEVA v projektu FACTS4WORKER sodelujejo še naslednji partnerji: Virtual Vehicle Research Center (AVT), Hidria TC (SLO), Università degli Studi di Firenze (ITA), Technische Universität Wien (AVT), Thyssen Krupp Steel Europe (NEM), Hidria Rotomatika (SLO), iMinds (BEL), University of Zürich (ŠVI), Thermolympic (ŠPA), EMO Orodjarna (SLO), Evolaris next level (AVT), Instituto Tecnológico de Aragón (ŠPA), Schaeffler Technologies (NEM), Lappeenranta University of Technology (FIN).