Aktualno
Skupina ekspertov EU na obisku v ...
20. 2. 2017 V torek, 14. februarja 2017 je bila v razvojnem centru SiEVA na ...
SiEVA v okviru projekta CMOBILASER ...
7. 12. 2016
Letno poročilo projekta COMBILASER
24. 5. 2016
Aktualno
Skupina ekspertov EU na obisku v SiEVA
V torek, 14. februarja 2017 je bila v razvojnem centru SiEVA na obisku in pogovoru skupina ekspertov iz Evropske komisije. Skupino je vodil Gonzalo Leon iz Španije, Helmut Gassler iz Avstrije, Tiina Vihma-Purovaara iz Finske ter Veerle Lories iz Belgije.
Eksperti so prišli na obisk v okviru instrumenta podpore politikam (Policy Support Facility). To je nov instrument v okviru Obzorja 2020, ki omogoča državam članicam in pridruženim državam Obzorja 2020 podporo pri oblikovanju, implementaciji in vrednotenju sprememb, ki izboljšujejo kakovost politik, sistemov in vlaganj na področju raziskav in inovacij. Instrument podpore politikam zagotavlja najboljše prakse, neodvisno ekspertizo na najvišji ravni in usmeritve na prošnjo države članice ali pridružene države skozi različne oblike instrumenta, kot so pregledi, vzajemno učenje preko vaj ter posebna podpora državam. Instrument odgovarja na potrebo podpore oblikovanju politik na podlagi realnih podatkov.
Posebna podpora državam (Specific Support to Countries) zagotavlja državi prilagojena priporočila, ekspertize in dobre prakse v pomoč državam članicam in pridruženim državam pri oblikovanju ali implementaciji sprememb na področju raziskovalnih in inovacijskih strategij, programov ali institucij. Ta usmerjena podpora zagotavlja konkretna priporočila, kako pristopiti k urejanju določenih izzivov v okviru raziskovalno inovacijske politike in kako implementirati ustrezne spremembe. Eksperte je zanimal predvsem pogled slovenskih sogovornikov na sodelovanje med znanostjo in gospodarstvom.
Ob izredno zanimivi izmenjavi mnenj smo izpostavili dobre prakse in prednosti, ki so se razvile v okviru razvojnega centra SiEVA. Prednosti so v dopolnjevanju kompetenc podjetij na skupnih projektih Iz utečenega sodelovanja se namreč hitreje in lažje vzpostavi sodelovanje pri novih projektih, saj vlada med partnerji zaupanje in vzpostavljena je projektna pisarna za vodenje razvojnih projektov (SiEVA npr. vodi program EVA4green v okviru S4-mobilnost in je partner v dveh projektih H2020). Razvojni center SiEVA je tudi vzpostavil dobro sodelovanje s slovenskim avtomobilskim grozdom ACS, ki v okviru strateškega razvojnega inovacijskega partnerstva SRIP ACS+ razvija strategijo razvoja mobilnosti, SiEVA pa aktivno sodeluje pri implementaciji le-te.
Med slabostmi smo omenili pomankanje kontinuitete (so)financiranja operacije razvojnih centrov slovenskega gospodarstva. Na nacionalnem nivoju bi se moral vzpostaviti mehanizem dolgoročnega programskega sodelovanja med gospodarstvom, inštitucijami znanja in državo v obliki trojne vijačnice. Namesto kratkoročnega projektnega financiranja bi bilo potrebno vzpostaviti dolgoročno programsko financiranje, ki bi bilo skladno s slovensko strategijo pametne specializacije (S4). Prav tako smo opozorili, da razporejanje nacionalnih sredstev za raziskave in razvoj ne sledi strategiji S4, prav tako ne sledijo potrebam trga in mednarodnemu sodelovanju. Ob koncu smo poudarili, da podpiramo (ponovno) oblikovanje slovenske tehnološke agencije.
Gostje so nam bili hvaležni za naše poglede, izkušnje in izmenjana stališča, ki so bila mnogokrat zelo blizu. Rezultati obiska ekspertne skupine za posebno podporo Sloveniji naj bi bili znani v mesecu maju.
SiEVA v okviru projekta CMOBILASER obiskala univerzo iz Sheffielda
Med 29. novembrom in 1. decembrom so se predstavniki SiEVE v okviru projekta COMBILASER udeležili sestanka konzorcija projekta, ki ga je tokrat gostila univerza iz Sheffielda (The University of Sheffield) iz Velike Britanije.
Udeleženci sestanka so srečanje izkoristili za pregled dosedanjega dela, opravljenega v drugem letu triletnega projekta, ter priprave na zaključne aktivnosti, ki jih bo zaznamovala intenzivna validacija razvitih rešitev. SiEVA v projektu nastopa kot vodja t.i. delovnega sklopa 7 – koordinacija diseminacijskih in eksploatacijskih aktivnosti povezanih predvsem z validacijo ter implementacijo razvitih rešitev na treh industrijskih primerih projekta; eden izmed katerih je tudi proizvodnja svečke s tipalom tlaka. Razvite rešitve bo na omenjenem primeru preizkusil in v industrijski proizvodnji tudi uporabil koordinator projekta COMBILASER, Hidria AET.
Ob obisku Univerze so se predstavniki SiEVE skupaj z ostalimi partnerji udeležili tudi vodenega obiska prostorov Univerze, kjer so jim predstavili laboratorije oddelka za robotiko in mehatroniko. Univerza v Sheffieldu, je znana po svojem tesnem sodelovanju z industrijo (s podjetji kot so Airbus, Boeing, Rolls Royce) ter naprednih principih poučevanja inženirskih ved in partnerji projekta so se ob obisku lahko prepričali o številnih priložnostih za razvojno sodelovanje na novih projektih.
Letno poročilo projekta COMBILASER
Konzorcij evropskega razvojnega projekta COMBILASER je pred kratkim izdal prvo letno poročilo o napredku projekta, ki je bil financiran s strani evropske razvojne perspektive Obzorje 2020. Dokument, ki ga je mogoče dobiti na sledeči povezavi predstavlja aktivnosti izvedene v prvem letu izvajanja projekta, preliminarne rezultate, ki so bili doseženi ter načrte za naslednje leto. Razvojni center SiEVA v projektu COMBILASER sodeluje kot pomemben partner na področju diseminacije rezultatov projekta, izkoriščajoč svojo osrednji položaj kot razvojni center slovenske industrije, ter upoštevajoč široko mrežo poznanstev v evropski avtomobilski industriji ter v najpomembnejših evropskih združenjih kot so EARPA, ERTRAC, CLEPA ter EGVI - European Green Vehicles Initiative. Vabmo vas, da si več informacij o namenu in ciljih projekta COMBILASER ogledate na tej povezavi.