Aktualno
PROJEKT COMBILASER USPEŠNO ...
2. 3. 2018 Mednarodni konzorcij evropskega projekta COMBILASER je 21. ...
Projekt COMBILASER uspešno ...
11. 1. 2018 Evropski projekt COMBILASER v katerem ima pomembno vlogo tudi RC ...
PROJEKT COMBILASER predstavlja ...
21. 11. 2017 Triletni evropski projekt COMBILASER v katerem pomembno vlogo ...
Aktualno
PROJEKT COMBILASER USPEŠNO ZAKLJUČEN
Mednarodni konzorcij evropskega projekta COMBILASER je 21. februarja uspešno prestal svoj tretji ter zadnji tehnični pregled s strani predstavnikov Evropske Komisije. Ocenjevalni ekipi so splošni potek projekta predstavili predstavniki Hidrie AET, ki so skrbeli za tehnično in administrativno usklajevanje.
Podrobno predstavitev rešitev za vsakega industrijskega uporabnika so nato predstavili predstavniki podjetij (Hidri AET - Slovenija, Orkli S. Coop – Španija, TMComas – Španija), obsežno razvojno delo pa je bilo predstavljeno s strani vodij delovnih sklopov. Po treh letih dela je projekt COMBILASER dal pomembne prebojne rezultate. Končni rezultat je razvoj treh testnih različic sistema, ki združuje monitoring sisteme, neporušitvene teste (NDT) z naprednim algoritmom, ki strojni opremi v procesu laserske proizvodnje omogoča samostojno učenje na napakah.
Iz Slovenije sta v projektu sodelovala RC SiEVA ter Hidria AET kot koordinator projekta in tudi industrijski partner, ki je prispeval industrijski izziv. Za Hidrio AET so tako razvojni partnerji projekta COMBILASER razvili napreden sistem laserskega varjenja, povezan z naprednim monitoring sistemom ter laserskim ultrazvokom, ki ju dopolnjuje algoritem samo-učečega sistema (Self-Learning System). Razvito rešitev so predstavniki Hidrie AET že junija lani testirali v čisti sobi podjetja na proizvodni liniji, ki je namenjena proizvodnji nove visokotehnološke svečke s senzorjem tlaka HIDRIA OPTYMUS.
V projektu je pomembno vlogo igral tudi Razvojni center SiEVA, ki je znotraj projekta COMBILASER prevzel diseminacijske ter eksploatacijske aktivnosti. Poleg obširne tržne študije ter priprave načrtov vstopa na trg z rešitvami razvitimi v projektu, je RC SiEVA veliko delo opravil tudi na promocijski strani svojih zadolžitev. Oprijemljiv rezultat predstavlja video projekta COMBILASER pa tudi končno javno poročilo o projektu ter 2 brošuri od katerih je bila druga, najnovejša, ki predstavlja rešitve razvite na vsakem industrijskem primeru, predstavljana decembra lani. Gradivo je dostopno na tej povezavi.
Partnerji projekta COMBIALSER so bili za svoje trdo delo pohvaljeni, tako kot tudi sam projekt, ki predstavlja vzorčni projekt uspešnega vodenja razvojnega dela na EU nivoju. Partnerji že snujejo nove raziskovalne ideje in tematike. Odpirajo se možnosti za bilateralno sodelovanje ali pa nastop na novih evropskih razpisih v okviru Obzorja 2020 ali prihajajoče nove razvojne perspektive FP9. V vseh primerih bo tudi RC SiEVA aktivno pristopil k novim razvojnim priložnostim. Projekt COMBILASER za SiEVO predstavlja odlično referenco, ki bo Razvojnemu Centru omogočila , da še utrdi svojo vlogo kot razvojno središče slovenske avtomobilske industrije ter svojim deležnikom kot tudi ostalim slovenskim in tujim partnerjem ponudi svoje znanje iz področja vodenja razvojnih projektov kot kompetenten partner.
Projekt COMBILASER uspešno zaključen
Evropski projekt COMBILASER v katerem ima pomembno vlogo tudi RC SiEVA je bil z decembrom uspešno zaključen.
V decembru so namreč bile opravljene še zadnje validacije v okviru projekta razvitih sistemov, ki so jih konzorcijski partnerji izvedli v industrijskem okolju pri industrijskih partnerjih. En izmed industrijskih partnerjev za katerega so bile razvite rešitve projekta COMBILASER je tudi slovensko podjetje Hidria AET. Hidria AET – tudi koordinator celotnega projekta – bo razvite rešitve uporabljala v postopkih varjenja svečke s senzorjem tlaka Hidria OPTYMUS.
Razvite rešitve bistveno izboljšujejo proizvodne procese varjenja ter oplaščevanja kovin z integracijo monitoring ter neporušitvenih tehnologij (NDT oz. Non-destructive Testing) z povsem na novo razvitim samoučečim sistemom (Self-Learning System). Sistem omogoča, da se stroj, ki izvaja varilni proces uči na lastnih napakah ter tako omogoča proizvodnjo praktično brez napak. Razviti sistem ima velik potencial tako v avtomobilski kot tudi ostalih industrijah, RC SiEVA pa njegove prednosti vidi tudi za slovenska podjetja (tako deležniki RC SiEVA kot tudi podjetja, ki delujejo v okviru slovenskega avtomobilskega grozda ACS).
RC SiEVA je s sodelovanjem v projektu COMBILASER pridobil pomembno mednarodno referenco. Projekt skupaj s projektom FACTS4WORKERS tvori dvojček razvojnih projektov, pridobljenih v okviru evropske razvojne perspektive Obzorje 2020. SiEVA je v obeh projektih uspešno prevzela diseminacijske in komunikacijske aktivnosti projekta, skrbela za vizualno podobo projekta, ter uredila poročila o komunikacijskih ter eksploatacijskh aktivnostih. S sodelovanjem v obeh projektih RC SiEVA uspešno gradi reference in kompetence potrebne za sodelovanje v evropskih razvojnih pobudah v evropski avtomobilski industriji tudi v prihodnje ter tako še utrjuje svoj položaj ključnega razvojnega središča slovenske avtomobilske industrije.
PROJEKT COMBILASER predstavlja rezultate
Triletni evropski projekt COMBILASER v katerem pomembno vlogo igra tudi razvojni center SiEVA se počasi končuje. Industrijski partnerji so zaključili implementacijo in validacijo razvitih sistemov, ki jih projektni konzorcij sedaj predstavlja v pravkar izdani projektni brošuri projekta.
SiEVA je v okviru projekta COMBILASER izdala novo brošuro v kateri so predstavljeni doseženi rezultati projekta. Projekt COMBILASER je potekal tri leta, v njem pa je poleg SiEVE pomembno vlogo kot koordinator iz Slovenije odigrala tudi Hidria AET (več tehničnih informacij o projektu si lahko ogledate tukaj, na voljo pa je tudi video projekta). Dosežek projekta je razvoj treh naprednih laserskih proizvodnih sistemov in njihova nadgradnja z naprednimi algoritmčnimi orodji ter integracija različnih t.i. monitoring tehnologij. Industrijski partnerji (poleg Hidrie AET še dve podjetji iz Španije, Orkli ter TMC), ki predstavljajo najnaprednejše veje evropske industrije, so v svoje laserske sisteme vgradili smo-učitveni sistem, obenem pa so jih nadgradili z različnimi stopnjami integracije neporušivenih preiskav (ang. NDT testing).
Brošura je dostopna na tej povezavi.