Aktualno
Predstavitev SiEVE na razstavi Future ...
15. 11. 2018
PROJEKT FACTS4WORKERS USPEŠNO ...
12. 11. 2018 7. in 8. novembra 2018 je mednarodni konzorcij partnerjev ...
Rezultat povezovanja znanosti in ...
4. 10. 2018 Z včerajšnjim odprtjem skupnega laboratorija za 3D tisk kovin ...
Aktualno
Predstavitev SiEVE na razstavi Future mobility
Vabljeni na razstavo Future Mobility, ki bo potekala do 19.12. na Gospodarski zbornici Slovenije (https://www.gzs.si/future-mobility/). Razstavni prostor SiEVE je v 7. nadstropju, kjer smo na dveh razstavnih pultih predstavili inovativne rešitve v avtomobilski industriji. Na prvem pultu so predstavljeni aktivni tečaj pokrova motorja, ki zmanjšuje poškodbe pešcev pri trku z avtomobilom, kompozitni zavorni boben, ki ima ob manjši skupni masi daljšo obratovalno dobo ter inovativni črpalki za SCR in za vodo. Na drugem pultu so razstavljeni 3D natisnjeni kovinski izdelki in sicer optimizirana krmilna os dirkalnika ter dve orodji za tlačno litje s prikazom konformnega hlajenja.
PROJEKT FACTS4WORKERS USPEŠNO ZAKLJUČEN
7. in 8. novembra 2018 je mednarodni konzorcij partnerjev projekta FACTS4WORKERS uspešno prestal zadnji tehnični pregled s strani ocenjevalcev Evropske Komisije. Štiriletni projekt iz tematskega področja t.i. tovarn prihodnosti je drugi projekt financiran v okviru Evropske razvojne finančne perspektive v katerem je uspešno sodeloval tudi RC SiEVA. Obsežen projekt, ki je združeval kar 15 partnerjev iz 8 evropskih držav je bil tudi za SiEVO velik zalogaj iz vidika prevzema odgovornosti za lastno delo ter hkrati odlična referenca za prihodnje.
Razvojni projekt FACTS4WORKERS se je osredotočal na izboljšanje delovnih pogojev za proizvodne delavce v evropskih tovarnah prihodnosti. Razvojni partnerji projekta so za 6 industrijskih partnerjev razvili inovativne rešitve na osnovi naprednih IT tehnologij, ki za podjetja v izbranih evropskih panogah (avtomobilska industrija, jeklarska industrija, orodjarstvo, proizvodnja plastičnih komponen)predstavljajo možnost za napredno ureditev delovnih mest ter delovnih procesov v svoji proizvodnji na način, ki je delavcem prijazen, razumljiv in jih na sploh postavlja v središče rešitve.
Za RC SiEVA je uspešen zaključek projekta FACTS4WORKERS že drugi uspešno izpeljan projekt v okviru Obzorja 2020 (prvi je bil projekt COMBILASER).S svojimi novo pridobljenimi referencami s področja sodelovanja v najzahtevnejših evropskih projektih, RC SiEVA postaja pomemben akter v Sloveniji, ki lahko prevzame koordinacijo in sodelovanje v najbolj zahtevnih razvojnih iniciativah v slovenski in evropski avtomobilski industriji. Glede na zelo pozitivne odzive na opravljeno delo, se v RC SiEVA nadejamo, da bomo nove priložnosti za razvojno sodelovanje že kmalu zopet uspeli uspešno unovčiti.
Rezultat povezovanja znanosti in gospodarstva je Laboratorij za 3D tisk kovin
Z včerajšnjim odprtjem skupnega laboratorija za 3D tisk kovin se uresničuje verjetno najbolj inovativni poslovni model povezovanja znanosti in gospodarstva, ki ga skupaj peljejo družba SiEVA, SRIP ACS+, Fakulteta za strojništvo Univerze v Ljubljani in partnerji.
Osnovno potrebo po izgradnji laboratorija je bilo zaznati že v okviru aktivnosti SRIP ACS+ na eni izmed delavnic o novih tehnologijah, nato pa smo na podlagi predlaganega poslovnega modela pridobili zaupanje pomembnih partnerjev, to so Cimos, Domel, Hidria, Iskra Mehanizmi, Kolektor Group, Mariborska livarna Maribor, TECOS, TPV, Inštitut za kovinske materiale in tehnologije, Zavod za gradbeništvo Slovenije ter Zavod 404, in zbrali sredstva za nakup vrhunske opreme za 3D tisk kovin. Na Fakulteta za strojništvo smo ponudili, da lahko laboratorij gostuje v prostorih fakultete, kar bo še okrepilo partnerstvo in omogočilo neposredno vključevanje študentov in profesorjev v delo laboratorija na konkretnih projektih industrije.
Eno leto je samo trajalo od ideje do njene uresničitve, da je pol milijona evrov vreden 3D tiskalnik kovin, model zadnje generacije tiskalnikov nemškega proizvajalca EOS, pripravljen za uporabo. Na njem bomo lahko tiskali prototipe ali dele orodij in razvijali tehnološko zahtevne kose za maloserijsko proizvodnjo iz štirih materialov, to je nerjavnega in orodnega jekla, aluminija in nikljeve zlitine v velikosti 250 x 250 x 300 mm. S tem tudi slovenska podjetja sledijo trendu, saj je prav 3D tehnologija v letu 2018 označena za eno najbolj prebojnih tehnologij na svetu.
Omenjeni poslovni model je edinstven z več vidikov. Prvič se je namreč zgodilo, da so se združila različna podjetja in raziskovalne ustanove, ki so skupaj investirale v nakup opreme. Tudi delo na projektih bo potekalo skupaj, saj je vsak partner imenoval predstavnika, ki bo sodeloval v skupini s profesorji in študenti, da bomo tako skupaj iskali ustrezne rešitve za probleme, ki jih bo izpostavila industrija. Partnerji si med seboj nismo konkurenca, zato verjamemo, da bo sodelovanje in prenos inženirskega znanja še toliko boljši. Prav tako smo snovalci projekta že navezali stike z drugimi tovrstnimi laboratoriji v Avstriji in Nemčiji, sodelujemo tudi z Univerzo Udine, kar pomeni, da imamo pred seboj že dovolj izzivov, s katerimi se bomo lahko takoj spopadli.
Miloš Šturm, direktor družbe SiEVA: »V preteklih sedmih letih je bil poudarek razvojno raziskovalnih nalog v SIEVI izboljšanje delovanja motorjev z notranjim izgorevanjem, električni in hibridni pogonski sistemi, razvoj mehanskih komponent za večjo varnost in udobje potnikov skupaj z razvojem proizvodnih tehnologij za izdelavo sklopov. To usmeritev smo nadaljevali tudi s projektom EVA4green, ki ga sofinancira ministrstvo za znanost. Zadnja tri leta smo sodelovali tudi v dveh evropskih projektih Obzorja 2020 COMBILASER in Facts4Workers. V obeh smo skupaj s partnerji razvijali tehnologije za Industrijo 4.0. Projekt ustanovitve 3D LAB je bil tako logično nadaljevanje, saj so dodajalne tehnologije velik izziv tudi za avtomobilsko industrijo.«
Tanja Mohorič, direktorica SRIP ACS+: »Resnično nas veseli, da se naše delo, usmerjeno v povezovanje partnerjev s področja mobilnosti, zaznavanja priložnosti za skupne projekte in podpora pri realizaciji le-teh odraža v tako pomembnem projektu, kot je vzpostavitev skupnega laboratorija gospodarstva in javnih raziskovalnih inštitucij. Ne samo, da s tem gospodarstvu prinašamo odlično priložnost za razvoj pomembnih kompetenc, temveč tudi vzpostavljamo povesem nove modele povezovanja in premikamo okvire dosedanjih razmišljanj. Zagotovo bomo tudi v prihodnje enako smelo in ambiciozno ustvarjali nove priložnosti za avtomobilsko industrijo in področje mobilnosti v Sloveniji, saj je izzivov vedno dovolj, odličnost partnerjev pa nam daje zagotovilo, da bomo dosegali tudi pomembne prebojne rezultate.«
Prof. dr. Mitjan Kalin, dekan Fakultete za strojništvo UL: »Z velikim navdušenjem in pričakovanji se vključujemo v tovrstno povezovanje znanosti in gospodarstva. Naši profesorji in študenti bodo tako imeli priložnost ponuditi svoje obsežno znanje, uporabljati vrhunsko opremo in iskati rešitve za aktualne izzive industrije. Študenti se bodo vključevali v projekte, ki jim bodo dali aplikativna znanja in omogočili navezovanje stikov z različnimi zaposlovalci. Od nas bodo tako odšli ne le s teoretičnimi, ampak tudi s konkretnimi praktičnimi znanji, usposobljeni za takojšnje delo v industriji, kar je danes bistvena prednost na trgu dela.«